Copyright by : Krzysztof Biernacki
Budynki i pomieszczenia do uprawy grzybów .
Budynki .
Typ wymaganych konstrukcji do uprawy zależy od klimatu. W Chinach i na Tajwanie klimat pozwala na produkcję grzybów w pomieszczeniach nie ogrzewanych .
W klimacie mniej przychylnym uprawa potrzebuje kontrolowanej atmosfery ( ogrzewanie, schładzanie, nawilżanie). Pomieszczenia muszą wytrzymywać wysoką wilgotność i podlewanie, podłoga musi być zdrenowana. światło potrzebne podczas owocowania może być dostarczane przez półprzezroczyste szyby w dachu lub przez fluorescencyjne lampy.
Sposób układania kostek jest bardzo różnorodny. Na farmach, gdzie powierzchnia do owocowania jest niedroga, pojedyncza warstwa toreb jest ciasno pakowana na podłogę. Dzięki temu kostki są na dole gdzie wilgotność jest wysoka i jest dużo przestrzeni aby odprowadzić ciepło.
Jeśli natomiast koszt powierzchni owocowania jest wysoki, ilość kostek na jednostce powierzchni musi się zwiększyći używane są półki .
Półki powinny być tak rozmieszczone aby było wystarczająco dużo miejsca do zbiorów a kostki były dostatecznie oświetlone. Standardowym rozwiązaniem często stosowanym w Polsce jest regał składający się z pięciu półek o szerokości 1 m do 1,2 m maksymalnie . .Pierwsza pólka minimum 15 cm od podłoża , kolejne minimum co 45 cm . Optymalne obłożenie to 12 kostek na m2 półki ,
Klimatyzacja i wentylacja .
Ogrzewanie, chłodzenie i nawilżanie są niezbędne aby stworzyć optymalne warunki do owocowania. Klimat i zaprojektowanie budynku do uprawy decydują o tym jaki system klimatyzacji i wentylacji jest potrzebny. Ciepło powinno być dostarczone przez parę wodną, elektryczność, gaz lub inne źródła. Źródło ogrzewania czy schładzania powinno znajdować się poza pomieszczeniem do owocowania aby nie powodować efektu wysuszenia powietrza. Chłodzące parowanie może być dostarczane przez chłodziarkę ( schładzacz) umieszczoną na wlocie świeżego powietrza. Oczywiście zewnętrzne powietrze musi mieć wysoką wilgotność względną aby schładzacz działał efektywnie. Chłodzenie jest alternatywne ale jego wysuszające działanie musi być zrekompensowane. Para wodna jest źródłem zarówno ciepła jak i wilgotności. W sytuacji gdy ciepło nie jest pożądane, stosuje się kilka nawilżaczy obniżających temperaturę. Większość z nich tworzy mgłę z drobnych wodnych kropelek z szybko obracających się wkoło dysz wylotowych pod ciśnieniem.
Świeże powietrze jest potrzebne aby powierzchnia kostek była sucha i aby poziom dwutlenku węgla utrzymywał się poniżej 1.200 ppm. To wymaga wymiany powietrza od 2-4 razy na godzinę w zależności od temp. i ilości kostek w pomieszczeniu. Dlatego mocno uszczelnione pomieszczenia wymagają systemu wentylacyjnego aby wprowadzić świeże powietrze.
Te systemy zwykle rozprowadzają powietrze z pomieszczenia, mieszają je ze świeżym i rozmieszczają powstałą mieszankę równomiernie w całym pomieszczeniu. Generalnie do tego celu używana jest plastikowa rura z równo usytuowanymi dziurami.
W większości pomieszczeń do uprawy grzybów powietrze jest kondycjonowane przed wprowadzeniem do środka. Ogrzewacz i schładzacz są mocowane w strumieniu powietrza a za nimi umieszcza się nawilżacz. Całe świeże powietrze wraz z recyrkulowanym przechodzi przez ten system i wchodzi do pomieszczenia już w odpowiednim stanie.
Wilgotność jest szczególnie ważna w wymuszonej wentylacji ponieważ kostki szybko wysychają.
Szczegółowe instrukcje uprawy i metodyki prowadzenie poszczególnych ras shiitake i innych grzybów
Farma Grzybów Leczniczych" Mycomed " udostępnia wyłącznie swoim klientom.
Więcej przykładów przedstawiających różne rozwiązania u producentów w galerii fotograficznej pod adresem :